2010. augusztus 23., hétfő

Marciszótár


Jemenni: a menni főnévi igenév igekötős változata, ált. felszólító, sőt parancsoló módban használatos jellemzően hajnali fél 8-kor, amikor megpróbáljuk Marcit további szendergésre, csendes fekvésre, reggeli pihengetésre bírni legalább addig, míg magunkat valahogy összekaparjuk. Esélyünk sincs. Erre a felszólításra azonnal és késedelem nélkül tápászkodni kell és húzni lefelé a csíkot, kezdődik az ÉLET. Monnyuk igen kellemetlen, amikor a fenti utasítás 6-kor hangzik el.

Marci úsz, esz, isz, álmod, ugr, hintáz: az ikes igék sajátos használata figyelhető meg, bár újabban már nem egyszer válaszolta a micsinász kérdésre azt, hogy eszeM vagy játszoM, és én erre nagyon büszke vagyok.

Jó víz ez: nálunk minden víz jó, lehet az a medencében, fürdőkádban, esővizes hordóban, pohárban vagy pocsolyában. De hát egy leendő olimpikon-pólósnak kell is szeretni a vizet.

Ez jó vóót: minden huncutság jó vóót.

Ejinnen onnan: jelentése: Takarodj innen, te majom, és hagyjál nyugodtan turkálni a hűtőben /könyvespolcon /ceruzák között /méregdrága krémekben stb.

Nagy fetete pezcukoj/tojta/Levipapa stb.: ami igazán értékes és vonzó Marci számára, az mind naaagy és fetete.

Met Vejinata, met Majci, met apa, met anya: így néz ki a Marci-féle felsorolás.

Xy óvan?: természetesen mindig azt keresi, aki épp nem tartózkodik a látómezejében.

Bezájni Majcit: az esti altatási szertartás részeként az altató személyzet Marci mellé fekszik és átöleli, azaz bezárja. Ha mégsem, akkor jön a felszólítás.

Íd: jelentése így, és mutatja is, mi meg röhögünk.

Van egy olyan szokása is, hogy visszakérdez, pl. ha mondjuk neki, hogy holnap megyünk autóval a városba, akkor kérdez: Hómap? Autóvaj? Vájosba?

Ha hazajön valaki: Apa/anya/Vejinata te mit hoztál Marcinak? Nyalókát hoztál Marcinak?

Van hogy játszik itt-ott, az udvaron, szobában, bárhol, aztán odaszalad hozzánk, és a képünkbe kiáltja, hogy újinta, vanond vagy pezcukoj vagy nyajóka, aztán gyorsan elrobog, ezzel készít fel bennünket arra, hogy a köv. félórában mi ellen kell küzdenünk.

Amikor elvégzi a nagydolgát, azonnal közli is, és azt is, hogy nem vehetjük ki, és ehhez keményen tartja is magát.

És mesél is, hosszan, értelmesen. Elmeséli pl. a Vakondot, vagy hogy mit játszottak Veronikával, mi volt a vidámparkban, és azt is, hogy holnap megy a Balatonhoz fürödni meg hajókázni, szóval vetíteni is tud.

Magáról még sokszor beszél egyes szám harmadik személyben, de már egyre többször használja az én-t, olyankor viszont mindenhová odabiggyeszti.

Szejetni/csitizni/puszíni Majcit: felszólítás a keringőre.

Apa jó, anya nem jó vagy fordítva, attól függ a király úri kedve hogy diktálja.

Ha rosszat csinál, akkor apa és anya szomorú, Marci ezt roppant nehezen viseli és kérdezget:Apa nem szomojú? Anya nem szomojú? Ha mondjuk neki, hogy de bizony még szomorú, mert ezt és ezt csináltad, akkor követeli, hogy Apa/anya nem szomojú! Nevetni! Jendesen nevetni!És akkor rendesen nevetünk.

Ezet, azot: jelentése: ezt, azt, pl. Én ezet meeszem. És megeszi.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése